KOLEKTORY SŁONECZNE

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to urządzenia, które są przeznaczone do przemiany energii słonecznej na energię cieplną, dając przy tym możliwość ogrzania zarówno powietrza, jak i wody w obszarach mieszkalnych, czy większych obiektach gospodarczych. Zastanawiacie się pewnie, czy przy tych urządzeniach do konwersji promieni słonecznych, czyli wspomnianych kolektorach słonecznych można dać znak równości z panelami fotowoltaicznymi? Otóż, oba rozwiązania zdecydowanie różnią się nieco od siebie.

Pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi zauważa się znaczące różnice. Te pierwsze służą niemal jedynie do generowania energii cieplnej z promieniowania słonecznego, w tym doskonale nadają się do ogrzewania wody w Twoim mieszkaniu lub innym budynku gospodarczym. Panele fotowoltaiczne natomiast to generatory prądu, dzięki którym można w bardzo łatwy, całkowicie darmowy i ekologiczny sposób zasilić pracę urządzeń elektrycznych i elektronicznych w Twoim mieszkaniu czy domu. Różnica pomiędzy wyżej wspomnianymi modułami jest również widoczna w samej budowie obu rozwiązań.

Kolektory słoneczne są możliwe do nabycia również w dwóch rodzajach. Dostępne są kolektory płaskie oraz rurowe, prezentujące nieco inną zasadę działania, oczywiście w każdym przypadku z takim samym efektem pracy.




Kolektory słoneczne – uniwersalne zastosowanie

Kolektory słoneczne mogą posiadać nawet bardzo uniwersalne zastosowanie. Ze względu na to, że ich prymarną funkcją jest generowanie ciepła, doskonale nadadzą się do wykorzystania nie tylko dla potrzeb prywatnych. To także doskonałe rozwiązanie dla wszystkich większych przedsiębiorców, którzy, między innymi, zajmują się przemysłem spożywczym i przetwórstwem. Kolektory słoneczne mogą tym samym doskonale odpowiedzieć na potrzeby szuszarnictwa, w tym dosuszania ziaren zbóż, roślin wielozbożowych, owoców, warzyw, ziół, czy trocin. Idealnie znajdą swoje zastosowanie także we wszelkiego rodzaju szklarniach, a także w produkcji zwierzęcej, w której pozwolą na ogrzanie wody przeznaczonej do picia dla zwierząt i przygotowywania pasz oraz w hodowli ryb, dbając o ciepłą wodę w stawach.

Dzięki kolektorom słonecznym oferowanych przez EnergySun możesz uzyskać średnią oszczędność w ciągu roku do 99% wydatków na ogrzewaniu ciepłej wody i do 40% na centralnym ogrzewaniu.

W ofercie posiadamy kolektory próżniowe najwyższej jakości, co potwierdzają certyfikaty Solar Keymark (certyfikat niezbędny dla uzyskania dofinansowania), DIN-Geprüft, a także 10-letnia gwarancja. Wszystkie pozostałe komponenty zestawów solarnych pochodzą od renomowanych i sprawdzonych dostawców oraz objęte są wieloletnią gwarancją.

W ofercie posiadamy dwa typy kolektorów słonecznych.

Kolektory próżniowe

Kolektor próżniowy typu heat-pipe zbudowany jest z rur próżniowych, w których znajduje się miedziana rurka cieplna przenosząca zebrane ciepło do przepływowego wymiennika ciepła, umieszczonego w ramie zbiorczej. Rura próżniowa wykonana jest jako dwie szklane rury umieszczone jedna w drugiej. Zespolone ze sobą rury tworzą zamkniętą przestrzeń, w której znajduje się próżnia spełniająca funkcje doskonałego izolatora. Środkowa rura szklana pokryta jest od strony zewnętrznej trójwarstwową powłoką absorpcyjną.

Rura zewnętrzna zapewnia przenikanie energii promieniowania słonecznego, poprzez próżnie, do absorbera. Dzięki próżni emisja promieniowania cieplnego z nagrzanego absorbera jest znikoma, co ogranicza stratę ciepła do otoczenia. Do wewnętrznej powierzchni rury szklanej pokrytej absorberem przylega aluminiowy radiator. Jego zadaniem jest transport ciepła z powierzchni absorbera do miedzianej rurki ciepłowodu. Miedziana rurka cieplna zakończona kondensatorem przekazuje ciepło z absorbera do systemu solarnego.

W miedzianej rurce cieplnej znajduje się niewielka ilość płynu niskowrzącego. Specjalnie dobrana substancja zaczyna parować już w temperaturze około 25 °C. Parowanie powodowane jest podgrzaniem na skutek działania energii słonecznej. Szybkie parowanie pozwala na pozyskanie energii nawet przy niewielkich wartościach promieniowania słonecznego. Odparowany płyn przemieszcza się w górę, w kierunku kondensatora rurki cieplnej umieszczonego w wymienniku ciepła. Przez wymiennik ciepła przepływa pośredni czynnik grzewczy – glikol. Odbiera on ciepło z kondensatora i powoduje skroplenie pary. Kondensat spływa do dolnej części rurki cieplnej, gdzie, jeżeli dochodzi energia, ponownie jest odparowany, w ten sposób cały czas przenosząc ciepło w górę.

Rurowe kolektory próżniowe są do 10-20% sprawniejsze od kolektorów płaskich w okresach wiosennym i jesiennym oraz do 30-40% sprawniejsze w okresie zimowym.

Kolektory płaskie

Kolektor płaski jest przeznaczony do montażu pionowego. Służy do zamiany energii promieniowania słonecznego użyteczna na energie cieplna stosowana do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, podgrzewania wody basenowej lub do wspomagania źródła ciepła w instalacji grzewczej w domowych instalacjach solarnych.

Konstrukcja obudowy kolektora jest oparta na sztywnej ramie giętej ze specjalnego profilu aluminiowego. Spód obudowy kolektora jest wykonany z blachy aluminiowej o grubości uniemożliwiającej jej przebicie. Pokrywa wykonana jest zaś z specjalnego, pryzmatycznego, wysoko przepuszczalnego szkła solarnego. Opatentowany przez producenta sposób zamknięcia w profilu i uszczelnienia szyby solarnej sprawia, iż kolektor jest całkowicie odporny na wpływy atmosferyczne, także na działanie promieniowanie UV.

Konstrukcja obudowy i mocowania szyby zapewnia także zmniejszenie do minimum naprężeń cieplnych. Straty ciepła podczas produkcji energii cieplnej przez kolektor zminimalizowano poprzez zastosowanie izolacji dolnej i bocznej wykonanej z wełny mineralnej, o niskim przewodnictwie ciepła. Bezwzględna szczelność obudowy zapewnia zastosowanie przez producenta technologii profilu giętego. Obudowa nie posiada łączeń na narożnikach obudowy. Obudowa wykonana jest z wysokiej klasy aluminium.

Także pozostałe zastosowane do budowy kolektora materiały są najwyższej jakości i odporności na korozje. Skutkuje to długą trwałością i wysokimi bezpieczeństwem eksploatacji. Kolektor posiadana budowę harfy dzielonej (podwójnej harfy). Powierzchnia pochłaniająca promieniowanie słoneczne wykonana jest z blachy miedzianej pokrytej wysokoselektywną powłoką ETA PLUS, zapewniająca wysoki stopień absorpcji. A co za tym idzie potrafi pozwala ona na uzyskanie wysokiej sprawności procesu zamiany energii promieniowania na ciepło.

Powierzchnia jest głównym i najważniejszym elementem kolektora. Zwana jest absorberem. Połączona jest ona w technologii zgrzewania ultradźwiękowego z systemem rurek miedzianych. Zadaniem rurek miedzianych jest odbiór ciepła z przetworzonej energii solarnej. Przepływający przez nią płyn niezamarzający przenosi ciepło do zbiornika. Przepływ przez kolektor wymusza pompa solarna.

Kolektory płaskie posiadają certyfikat zgodności z normą DIN EN 12975-2:2006 wydany przez TUV Rheinland Immissionsschutz Und Energiesysteme GmBH oraz certyfikat SOLAR KEYMARK (certyfikat niezbędny dla uzyskania dofinansowania), a także 10-letnia gwarancja. Wszystkie pozostałe komponenty zestawów solarnych pochodzą od renomowanych i sprawdzonych dostawców oraz objęte są wieloletnią gwarancją.

Umów się na bezpłatną konsultację

Proszę podać imię i nazwisko
Proszę podać prawidłowy adres
Proszę podać prawidłowy telefon
Proszę podać numer działki
Proszę podać obręb
Proszę podać gminę
Proszę zaznaczyć zgody
UMÓM SIĘ