POMPY CIEPŁA

Pompy ciepła – oferta dla klientów indywidualnych i biznesowych

Dzięki temu, że świadczymy zróżnicowane usługi związane z działalnością OZE, jednymi z urządzeń, które oferujemy i dzięki, którym ekologiczne ogrzewanie zarówno powietrza, jak i wody jest możliwe, są pompy ciepła.




Czym wyróżniają się pompy ciepła?

Pompy ciepła odpowiadają za mechanizm, dzięki któremu źródła ciepła pozyskiwane z natury, a więc z ziemi, powietrza lub wody, zostają przekształcane na energię cieplną, ogrzewanie całego wnętrza lub chłodzenie, czyli klimatyzację. To bardzo nowoczesne i całkowicie ekologiczne urządzenia, które skonstruowane przy wykorzystaniu specjalnej technologii determinują konieczność przepływu ciepła z miejsca posiadającego wyższą temperaturę do obszarów wyróżniających się zdecydowanie chłodniejszym klimatem.

Wspomniane pompy ciepła posiadają bardzo wiele zalet, dzięki którym ostateczna decyzja o ich wyborze staje się jedynie formalnością.

Pompy ciepła to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które obniża koszty ogrzewania o ponad połowę. Oferowane przez nas produkty charakteryzują się długim czasem eksploatacji, a co za tym idzie wysoką jakością oraz łatwością w obsłudze. To całkowicie bezpieczne urządzenia, które działają bez niepotrzebnej emisji spalin, a co za tym idzie pracują bez konieczności podłączania do komina. Pompy ciepła są również wygodne i nie zajmują dużej przestrzeni a dzięki temu, że w zdecydowanej większości korzystają z pracy odnawialnych źródeł energii, wpisują się w szereg nowoczesnych i ekologicznych urządzeń przyszłości!



Pompy ciepła – rodzaje:

Pompy ciepła ze względu na źródło pozyskiwania surowców, dzielą się na:
 

  • Pompy ciepła powietrzne, w tym rodzaje: powietrze – powietrze oraz powietrze – woda. To najbardziej rozpowszechnione metody generowania ciepła. Urządzenia pobierają zimne powietrze z zewnątrz i ogrzewane emitują do wewnątrz pomieszczeń. W przypadku typu drugiego, pobrane powietrze przenosi się albo do systemu sanitarnego, albo do obiegu grzewczego.
  • Pompy ciepła gruntowe – energetycznie bardziej efektywne
  • Pompy ciepła na powietrze wylotowe, które zajmują się pobieraniem powietrza jedynie z powietrza wylotowego oraz
  • Pompy ciepła wodne elektryczne, gazowe lub olejowe.



Pompy ciepła – gdzie zastosować?

  • domy wielorodzinne i bloki mieszkalne, gdzie pompy ciepła mogą doskonale odpowiedzieć za pracę klimatyzacji oraz ogrzewania
  • szkoły, w których to pompy ciepła będą pełnić kluczową rolę w procesie ogrzewanie pomieszczeń i wody,
  • sklepy, szczególnie spożywcze – chłodnie
  • oraz inne miejsca gospodarcze.



Gruntowne i powietrzne pompy ciepła

Energia odnawialna jest energią przyszłości, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by efektywnie wykorzystywać tę bezpłatną energię. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także chronić środowisko naturalne i własny portfel.

W naszej ofercie znajdą Państwo urządzenia wykorzystujące energie z gruntu, powietrza i wody gruntowej. Nasze produktu są przeznaczone do domów jedno- i wielorodzinnych oraz do obiektów przemysłowych do obiektów nowobudowanych jak i obiektów modernizowanych.




Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła przekształcają energię z naturalnych źródeł ciepła, tj. z ziemi, wody lub powietrza w ogrzewanie domu, chłodzenie wnętrz i ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. To jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na zapewnienie komfortu mieszkania i funkcjonowania.

Schemat prostej sprężarkowej pompy ciepła: 1) skraplacz, 2) zawór dławiący (lub kapilara), 3) parownik, 4) sprężarka.




Dolne źródło ciepła – grunt – kolektor pionowy

„100% darmowej energii prosto z ziemi” – to określenie dokładnie opisuje działanie gruntowej pompy ciepła. Jest to najczęściej wybierana forma zasilania pompy ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje energię zmagazynowaną w głębszych warstwach gruntu. Kolektory pionowe zajmują zdecydowanie mniej powierzchni działki niż kolektory poziome. W ich wypadku mamy gwarancję stabilności ciepła. Nośnikiem ciepła jest solanka (woda z czynnikiem odpornym na zamarzanie). Odległość pomiędzy sondami powinna wynosić minimum 6 m (w praktyce 10 m.). W przypadku obszernych instalacji lub jeżeli odległość między kolektorami a pompą jest większa niż 10 m. należy przewidzieć studnię zbiorczą.




Dolne źródło ciepła – grunt – kolektor poziomy

Wężownica układana jest płasko lub spiralnie na głębokości ok 1,5 m. – 2 m. pod powierzchnią ziemi, poniżej granicy zamarzania ziemi. Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć niższy koszt wykonania tego typu źródła z uwagi na brak konieczności użycia specjalistycznego sprzętu oraz stosownych pozwoleń. Jako wadę można uznać konieczność posiadania dużej powierzchni działki oraz brak możliwości innego wykorzystania tego terenu jak tylko trawnik.




Dolne źródło ciepła – woda

Pompy ciepła wykorzystujące energię wód możemy podzielić na dwa rodzaje: pierwszy, zasilający pompę z wód gruntowych, do których uzyskujemy dostęp przez odwierty lub studnie. Działanie takiej pompy polega na przetłoczeniu przez pompę pobranej wody i odprowadzeniu jej z powrotem pod ziemię. Zaletą wód gruntowych jest ich stabilna temperatura i wysoki uzysk energetyczny. Wadą tego typu instalacji jest jej skomplikowanie oraz konieczność uzyskania pozwoleń.

Drugi to wody powierzchniowe (stawy, jeziora itp.), są one najtańszym źródłem energetycznym (przy odpowiedniej bliskości do ogrzewanego obiektu), jednakże pompy ciepła zasilane w ten sposób charakteryzują się niższym współczynnikiem sprawności w okresie zimowym. Kolektory układa się podobnie jak w gruncie (kolektor poziomy). Tego typu źródło wymaga odpowiedniej głębokości (powyżej 3m.), celem uzyskania temperatury zasilania na wystarczająco wysokim poziomie.




Dolne źródło ciepła – powietrze

Z instalacyjnego punktu widzenia najwygodniejsza i najtańsza jest powietrzna pompa ciepła, ponieważ nie wymaga wykonania odwiertów ani wykopów. Taka pompa ciepła wykorzystuje powietrze zewnętrzne jako źródło energii cieplnej o niższej temperaturze. Ciepło z powietrza jest wdmuchiwane do pomieszczenia poprzez nawiewy podobne do klimatyzacji lub przekazywane do instalacji wodnej (kaloryfery, klimakonwektory, ogrzewanie podłogowe).

Pompa tego rodzaju szczególnie nadaje się do budynków istniejących lub modernizowanych. Większość pomp tego typu działa bez wspomagania jedynie do około -15/- 20⁰C). Poniżej tej temperatury pompa musi działać dodatkową grzałką elektryczną inne źródło ciepła, które w tych szczytowych chwilach wspomoże pompe ciepła.




Zalety pomp ciepła

  • Pompa ciepła obniża koszty ogrzewania (nawet o 75% w stosunku do spalania gazu płynnego, oleju opałowego czy prądu)
  • Pompa ciepła to bardzo opłacalna inwestycja (amortyzuje się po kilku latach w stosunku do ogrzewania propanem, olejem, prądem, po około 8-10 latach przy ogrzewaniu gazem ziemnym)
  • Oferowane przez nas pompy posiadają wysoki współczynnik COP sięgający wartości 4,8 co oznacza, że pompa pracuje ze sprawnością 480%!!
  • Niższy koszt instalacyjny niż przy moztażu kotłowni starego typu
  • Pompa ciepła jest jedną z najbardziej niezawodnych technologii grzewczych – planowana żywotność sprężarki ok. 25 lat
  • Możliwość wykorzystania pompy ciepła jako klimatyzatora – chłodzenie aktywne lub pasywne
  • Pompa ciepła zasilana prądem to bezpieczeństwo dostaw  (analizy pokazują stabilny i przewidywalny wzrost cen prądu w ostatnich 40 latach w stosunku do gazu i oleju)
  • Pompa ciepła jest niezwykle prosta w obsłudze – gwarancja bezawaryjności
  • Pompa ciepła funkcjonuje bez palnego paliwa w budynku
  • Pompa ciepła nie emituje szkodliwych spalin w budynku – np. czad – bezpieczeństwo
  • Pompa ciepła nie wymaga pomieszczenia kotłowni i nie wymaga dużo miejsca zabudowy – oszczędność na inwestycji
  • Pompa ciepła nie wymaga podłączenia komina – oszczędność na inwestycji
  • Pompa ciepła nie wymaga przyłącza gazu lub składu opału – oszczędność na inwestycji
  • Pompa ciepła nie wymaga składu opału – oszczędność na inwestycji
  • Pompa ciepła to system grzewczy przyszłości
  • Pompa ciepła obniża emisję CO2, zużycie energii pierwotnej
  • Pompa ciepła korzysta z dużego udziału energii odnawialnej (ok. 70-75%)



Umów się na bezpłatną konsultację

Proszę podać imię i nazwisko
Proszę podać prawidłowy adres
Proszę podać prawidłowy telefon
Proszę podać numer działki
Proszę podać obręb
Proszę podać gminę
Proszę zaznaczyć zgody
UMÓM SIĘ